Popularny sport może wiązać się z rozwojem raka. Badacze alarmują

Zespół ekspertów z austriackich i szwajcarskich uczelni podjął się badań na temat jakości powietrza w krytych obiektach sportowych. Ustalenia naukowców nie napawają optymizmem. We wdychanym powietrzu znaleziono m.in. substancje rakotwórcze.

Zespół ekspertów z austriackich i szwajcarskich uczelni podjął się badań na temat jakości powietrza w krytych obiektach sportowych. Ustalenia naukowców nie napawają optymizmem. We wdychanym powietrzu znaleziono m.in. substancje rakotwórcze.
Badacze ostrzegają przed obecnością rakotwórczych substancji na halach sportowych. /123RF/PICSEL

Co mają wspólnego buty z chorobami układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, a nawet z rozwojem raka? Jak się okazuje, całkiem sporo. 

Naukowcy z Uniwersytetu Wiedeńskiego oraz Politechniki Federalnej w Lozannie przeprowadzili badania, które skupiają się na toksycznych związkach występujących w... podeszwach.

Idziesz poćwiczyć, wracasz z podrażnieniami układu oddechowego

Wybierając się na trening, czy to na siłownię, czy też do hali sportowej raczej ostatnie, o czym myślimy to to, że zamiast poprawić kondycję i zdrowie, narazimy się na wdychanie... toksyn. Badacze postanowili jednak sprawdzić, jak to jest z powietrzem wdychanym w takich pomieszczeniach i niestety nie mają dobrych wieści. Naukowcy w nowych badaniach skupili się właśnie na przypadkach, gdy z różnych powodów nie można wykonywać aktywności fizycznej na zewnątrz, decydując się wówczas na treningi w dedykowanych takiej rekreacji przybytkach. O tym, co się dzieje podczas wykonywania przyspieszających oddech ćwiczeń, badacze napisali w dość obszerny sposób. Jak się okazało, istnieje tu ryzyko wdychania m.in. rakotwórczych związków.

Reklama

Na tapet wzięto dokładnie hale sportowe ze ściankami wspinaczkowymi i wykorzystywane do wspinaczki obuwie. Na podstawie próbek pobranych z podeszew butów wspinaczkowych oraz po analizie składu powietrza na halach wyposażonych w ścianki naukowcy wykazali, że zarówno wspinacze, jak i inne osoby przebywające w danym pomieszczeniu, wdychają toksyny. W ten sposób popularny sport może pośrednio wiązać się z rozwojem.

Ścianki wspinaczkowe są bardzo popularne. Sportowcy ryzykują jednak zdrowiem

Badacze alarmują, że sportowcy uprawiający różne formy aktywności fizycznej w halach sportowych, w których są ścianki wspinaczkowe, ryzykują zdrowiem. Powietrze w takich miejscach jest bowiem pełne toksycznych cząsteczek pochodzących z gumowych podeszew butów do wspinaczki. Niektóre z tych toksyn mogą powodować ból i zawroty głowy, inne podrażnienia dróg oddechowych, a pozostałe są rakotwórcze.

W powietrzu z hal sportowych analizowanym przez badaczy wykazano wysokie stężenie toksycznych cząstek - przekroczyło wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia około 20 razy. Jak podali eksperci, "klasy chemiczne we frakcji wdychanej były wyższe niż te mierzone w chińskich megamiastach i podobne do miejsc przydrożnych i centrów miast w Chinach podczas notowania zdarzeń zanieczyszczenia powietrza".

Sport to zdrowie, ale toksyczne cząsteczki unoszą się w powietrzu

Badacze przeanalizowali także próbki pobrane z podeszew 30. butów do wspinaczki różnych marek i w przypadku każdej pary znaleziono co najmniej jedną lub więcej negatywnie oddziałujących na człowieka substancji. Co więc zrobić, aby wciąż można było mówić "sport to zdrowie", również wtedy, gdy z różnych przyczyn nie można go uprawiać na zewnątrz? Naukowcy są zdania, że konieczna jest zmiana w sposobie produkcji obuwia do wspinaczki.

- Wraz ze wzrastającą globalną urbanizacją oczekujemy, że będziemy mieszkać, pracować i odpoczywać w bezpiecznych pomieszczeniach zamkniętych. Szczególnie w krytych obiektach sportowych, gdzie gdy wzrasta tempo oddechu, standardy jakości powietrza muszą być wysokie i bezpieczne. Produkty gumowe zawierające potencjalnie toksyczne substancje nie powinny być stosowane w butach wspinaczkowych ani innych produktach konsumenckich, w przypadku których prawdopodobne jest zwiększone narażenie ludzi - podsumowali badacze.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wspinaczka | sport | odkrycie naukowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy